Wszędzie dobrze gdzie Nas nie ma? Jakie są zwyczaje Wielkanocne na świecie? Czego się spodziewać jeśli zdecydujecie się odwiedzić rodzinę zagranicą? Choć tych granic coraz mniej zadziwiającym jest ile różnych zwyczajów i tradycji panuje na świecie w związku z najważniejszym świętem Chrześcijan – Wielkanocą. Gdzie w Lany Poniedziałek poza granicami Polski zostaniecie oblani woda? Gdzie zjecie dużą ilość czekoladowych jajek? Może zamiast żurku wolelibyście dorsza? Pakujemy walizki i wyruszamy w świat.Zwyczaje Wielkanocne w Anglii, Hiszpanii, Francji, USA, Australii oraz w innych krajach świata

Polowanie na jajka

Polowanie na jajka to świetna zabawa dla najmłodszych ( i potencjalnie ich rodziców o ile nie zjedzą wszystkich jajek). Na polowanie najlepiej udać się do Stanów Zjednoczonych, choć i w Wielkiej Brytanii zajączków i czekolady Wam nie zabraknie. Już od lutego pojawiają się w sklepach nadziewane jajka Cadbury – Crème Egg (pyszne). Sprzedają się jak świeże bułeczki (około 200 millionów rocznie). Jednak zwyczaj polowania na jajka nie ogranicza się tylko do krajów anglojęzycznych. Dzieci w Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Malezji, Australii, Brazylii, Kanadzie czy Indiach również przygotowują swoje koszyczki i wyruszą na poszukiwanie czekoladowych skarbów w ogrodzie. Często jest to zabawa organizowana przez sąsiedztwo lub rodzinę i znajomych, co jest okazją do spędzenia czasu razem.

Zwyczaje Wielkanocne Na Świecie

Jest jeszcze jeden zwyczaj obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii – w wolnym tłumaczeniu Parada Wielkanocnej Czapeczki/Czepka. Dzieci z okolicznych szkół przemierzają pochodem przez ulice w przeróżnych nakryciach głowy ozdobionymi takimi rzeczami jak zajęcze uszy, kurczaczki, jajka. Powodzeniem cieszą się też kapelusze o szerokim rondzie, przyozdobione wiosennymi kwiatami. Im więcej tym lepiej.

Króliczek czy zajączek?

Aż mnie zastanowiło, kto w Polsce wygrywa w rankingach i wydaje mi się, że jednak jest to zajączek (przynajmniej w rodzinie Panstwa B). Okazuje się, że i na świecie panuje podział na to, kto przynosi prezenty/czekoladę. Zając obowiazuje w Szwecji, Niemczech, Austrii i Szwajcarii, natomiast królik w Stanach, Kanadzie i Australii. Tymczasem we Francji, to nie jest wcale szaraczek, któremu dzieci dziękują za czekoladę, ale wielkanocne dzwoneczki (tradycją sięgające czasów imperium rzymskiego).

Zwyczaje Wielkanocne Na Świecie

W dalekiej Australii zające są popularnymi szkodnikami i od kilku lat trwa kampania mająca na celu zamianę zająca na małe zwierzątko z rodziny torbaczy (jakżeby inaczej) – wielkoucha króliczego. Jak wygląda to zwierzątko możecie zobaczyć tutaj: Link

Jeśli nie wyobrażacie sobie tego zwierzątka w czekoladzie, to polecam wpisać w Google Easter cholocate bilbies. Naprawdę urocze.

Tradycje religijne

Dla chrześcijan Wielkanoc jest najstarszym i najświętszym ze wszystkich tradycji i wiąże się z jeszcze bardziej starożytnym żydowskim świętem Paschy, które jest opisane w Starym Testamencie. Oba święta obchodzone są w tej samej porze roku, często (ale nie zawsze) w tym samym tygodniu. Pascha odbywa się w ciągu jednego tygodnia na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. Dla chrześcijan, Wielkanoc upamiętnia Zmartwychwstanie Chrystusa po ukrzyżowaniu.

Chrześcijanie w Indiach, podobnie jak w Polsce, spędzają Wielkanoc w gronie rodziny oraz uczestnicząc w modlitwach i nabożeństwach. Rodziny w Indiach wystawiają małe pudełko lub glinany garnuszek w celu zbierania drobnych ofiar podczas postu. Gdy nadchodzą święta ofiara ta przekazywana jest lokalnej parafii lub ludziom potrzebującym. Bardzo podoba mi się ta tradycja.

Tradycje nie całkiem religine

Wiele tradycji wielkanocnych nie ma ani żydowskiego, ani chrześcijańskiego. pochodzenia. Na przykład, angielska nazwa „Easter” i niemiecka nazwa „Ostern” obydwie pochodzą ze starych germańskich korzeni. Również tradycje gdzie z okazji Wielkanocy pali się ogniska lub podpala się drewniane koła, które następnie stacza się ze wgórza wywodzą się germańskich i celtyckich wyznań i kultu słońca. Nawet najbardziej popularne barwienie jajek, czyli Pisanki wielkanocne mają swoje korzenie w pogańskich wierzeniach wywodzących się z Egiptu, gdzie takie jajko było symbolem płodności.

Zwyczaje Wielkanocne Na Świecie

Wielkanocne potrawy

Wielkanoc kręci się nie tylko wokół słodkości. W wielu katolickich krajach nawet osoby niereligijne nie jedzą mięsa w Wielki Piątek. Dlatego na przykład w Brazylii tradycyjną potrawą w ten dzień jest dorsz. Przyrządzany na wiele sposobów, najbardziej popularny jest ten solony i wędzony. Ceny dorsza w tym okresie wzrastają znacząco i jest to niestety spory wydatek dla większości rodzin.

Hiszpania, kolejny katolicki kraj ma również wyjątkową tradycje kulinarną. Na północy Hiszpanii piecze się specjalne ciasto, które ma w sobie całe jajko (łącznie ze skorupką). Po jego upieczeniu musi być rozbite na głowie!
Zarówno we Wielkiej Brytanii jak i w Australii piecze się specjalne bułeczki (hot cross buns ) z białym krzyżem, wypełnione suszonymi owocami. Bułeczki te zjada się tradycyjnie w Wielki Piątek (choć w sklepach są dostępne raczej przez cały rok).

W Irlandii natomiast piecze się specjalne, bogate w owoce ciasto, przypominające w smaku polskiego keksa. Korzenie tego ciasta sięgają Średniowiecza. Obowiązkowo na cieście musi się znaleźć 11 migdałów, które symbolizują apostołów. Judaszowi zabrakło migdała.

Bardzo jestem ciekawa innych tradycji Wielkanocnych zarówno tych rodzinnych, krajowych jak i zagranicznych. Dzieci z wielu krajów na wiadomość, że w Polsce jest tradycja Lanego Poniedziałku przekonują swoich rodziców, że to świetny pomysł. Miło wiedzieć, że nie wszędzie lepiej gdzie Nas nie ma.

Zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter. Nie wysyłamy żadnego spamu, tylko raz w tygodniu powiadamiamy o nowościach na blogu.

Zapisz się na darmowy Newsletter

Praktyczne pomysły, rady i inspiracje dla rodziców raz w tygodniu prosto na Twoją skrzynkę email.
Email
Imię
Żadnego spamu tylko informacje o nowych wpisach

Darmowy Newsletter

Praktyczne pomysły, rady i inspiracje dla rodziców raz w tygodniu prosto na Twoją skrzynkę email.

Email
Imię
Żadnego spamu tylko informacje o nowych wpisach