Pewnego dnia nadejdzie ten moment odczucia wewnętrznej potrzeby przygotowania ubranek dla noworodka. Niektórzy mogą Wam powiedzieć, że termin porodu się zbliża i stąd takie a nie inne reakcje. Właściwie trudno powiedzieć, na czym to dokładnie polega. Nagle wszystkie ubranka, które dotychczas leżały w różnych miejscach muszą zostać rozpakowane, wyprane, przeprasowane i poukładane tak, by wewnątrz Nas zapanował (krótkotrwały, ale zawsze) spokój. Czasami jest tak, że ubranka kupowało się już jakiś czas temu lub otrzymało od rodziny czy znajomych. Szczególnie przy pierwszym dziecku pojawiają się pytania i wątpliwości, które postaram się rozwiać. Na co więc należy zwrócić uwagę?6 Etapów Przygotowywania Ubranek Dla Noworodka

1. Rozmiar

Lekarz lub położna podczas jednego z badan zaczną szacować ile będzie ważyć Wasze dziecko. Może to dać ogólne wyobrażenie, szczególnie jeśli dziecko jest mniejsze lub wręcz przeciwnie większe niż większość populacji. Natura jednak lubi płatać figle i czasami dzieci przychodzą dużo wcześniej na świat. Wystarczy by były to 2-3 tygodnie przed szacowanym terminem i już wielkość naszego dziecka będzie inna (mniejsza) niż gdyby urodziło się w terminie. Waga dziecka to nie wszystko, jest jeszcze długość. Dzieci rodzą się naprawdę różnej wielkości. Piszę o tym dlatego, że pomimo tego, iż miałam zapas ubranek 0-3 miesiąca moje dziecko było z tych mniejszych i dosłownie w nich tonęło. Warto więc mieć w zapasie kilka sztuk rozmiaru noworodkowego, co oszczędzi Wam dodatkowego stresu w pierwszych tygodniach.

2. Rodzaj materiału

Ze względu na przekonania i doświadczenia starałam się wybierać prawdziwą organiczną bawełnę. Dlaczego? W jej procesie przetwarzania nie dodaje się środków chemicznych więc jest bardzo małe ryzyko uczulenia czy podrażnienia skóry, nie kurczy się podczas prania nawet w wysokich temperaturach i bardzo dobrze przepuszcza powietrze. Starałam się też wybierać ubranka proste. Bez koralików, guzików, aplikacji, które mogą być dodatkowym czynnikiem ryzyka zarówno zakrztuszenia jak i podrażnień. Kraj produkcji czy marka producenta pozostawiam do Waszej własnej decyzji.

3. Rodzaj i umiejscowienie zapięcia

Do dziś pamiętam przepiękny żółty pajacyk, z zapięciem na plecach, przez które płakało moje dziecko. Uwierzyć mi się nie chciało, ale człowiek uczy się na błędach i nieprzespanych nocach. Ważny jest także rodzaj zamknięcia. Tutaj nie ma chyba idealnego rozwiązania. Zamki lubią się zacinać a metalowe zatrzaski mogą uczulać. Im mniej zapięć tym lepiej. Warto też sprawdzić jak łatwo się je zapina i rozpina i te, które sprawiają jakiekolwiek trudności odłożyć na dno szafy.

4. Pranie

pranie ubranek dla noworodka

Istnieje małe prawdopodobieństwo, że nasze maleństwo będzie miało poważną reakcję jeśli nie wypierzemy mu ubranek po ich zakupie. W najgorszym wypadku może się to skończyć wysypką lub podrażnieniem skóry. Jednak by być spokojnym i zaadresować ryzyko dyskomfortu (czytaj płacz) lepiej wyprać wszystko. Noworodki mają dużo bardziej wrażliwą skórę, która może zareagować na kurz czy brud powstały w czasie produkcji, transportu czy zwyczajnie w sklepie. Kraj produkcji też ma znaczenie. Niestety większość ubranek wędruje tysiące kilometrów zanim trafi na sklepowe półki.

W czym prać i jak prać ubranka niemowlaka?

Tu zdania są bardzo podzielone. Mi nie sprawiało problemu nastawianie pralki tylko z rzeczami niemowlaka. Wiedziałam, że będzie to zamknięty cykl (pranie, prasowanie, rozkładanie). Wbrew pozorom nawet niemowlę potrafi wygenerować górę prania (szczególnie gdy ma tendencje do ulewania). Za nim urodziło nam się małe B uprałam i wyprasowałam absolutnie wszystko. Zobaczenie tych wszystkich małych ubranek wiszących w ogrodzie był niezapomnianym widokiem.

Wracając do samego prania, proszki przeznaczone dla niemowląt nie zawierają enzymów, które mogą podrażniać delikatną skórę dziecka. Osobiście stosuje regułę, że im mniej chemii tym lepiej. Proszki w dzisiejszych czasach skutecznie działają już w niskich temperaturach (dzięki kombinacji związków chemicznych właśnie). Można więc bezpiecznie prać już w temperaturze 30 czy 40 stopni. Pozwala Nam to też na małe oszczędności. Suszenie na słońcu dodatkowo działa odplamiająco. Jeśli wolicie jednak wszystko wygotowywać, wasza wola.

Należy zwrócić też uwagę na metki, nie wszystkie rzeczy nadają się do prania w wysokich temperaturach. a niektóre piękne ubranka wymagają nawet prania ręcznego. Jest to zdecydowanie to, czego powinno się unikać, bo zwyczajnie nie będzie na to czasu.

5. Prasowanie

Ja lubię prasowanie więc prasowałam wszystko według instrukcji na metkach i z dwóch stron i tak się w to prasowanie wkręciłam, że czasem wciąż mi się zdarza to robić ( a dzieci od dawna niemowlakami nie są). Rozumiem mamy, które jednak nie lubią prasować. W takim wypadku uprasowałabym absolutnie wszystko przed porodem bo później nie ma na to czasu a i chęci coraz trudniej znaleźć.

Prasowanie to kwestia bakteryjno-estetyczna a do tego kolejna szansa na uchwycenie wszelkich luźnych zapięć czy guziczków.

6. Przechowywanie

Polecam zrobienie prostego testu. Wystarczy misia lub inna maskotkę ubrać w to, w czym będzie spało dziecko. Po czym nastawić budzik na środek nocy, po czym jak zadzwoni, wstać i przejść do miejsca gdzie śpi miś a następnie przebrać go kompletnie, po czym pójść spać. Rano możemy ocenić, czy nasze ubranka

a) Leżą pod ręką
b) Leżą we właściwej kolejności (dowolnej jaka Wam pasuje)
c) Po Naszym teście wciąż leżą tam gdzie powinny (mniej więcej)

Nam super sprawdziła się komoda i prosta zasada, krótki rękaw w dolnym rzędzie, długi w górnym, skrajnie na lewo body a skrajnie na prawo śpiochy. Nawet Pan B potrafi to zapamiętać.

Zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter. Nie wysyłamy żadnego spamu, tylko raz w tygodniu powiadamiamy o nowościach na blogu.

Zapisz się na darmowy Newsletter

Praktyczne pomysły, rady i inspiracje dla rodziców raz w tygodniu prosto na Twoją skrzynkę email.
Email
Imię
Żadnego spamu tylko informacje o nowych wpisach

Darmowy Newsletter

Praktyczne pomysły, rady i inspiracje dla rodziców raz w tygodniu prosto na Twoją skrzynkę email.

Email
Imię
Żadnego spamu tylko informacje o nowych wpisach