Najważniejsze to nie zapomnieć zabrać dziecko, tak mi powiedziała pewna angielska położna. Dlaczego piszę akurat o UK? Bo w Polsce większość z Nas mówi po polsku i się dopyta koleżanek czy lekarza czy wejdzie na jedno z polskich forów. Jednak jak się mieszka poza granicami kraju to pewne rzeczy nie są takie całkiem oczywiste. Jeśli nie czujecie się komfortowo rozmawiając o porodzie i innych technicznych szczegółach z lekarzem po polsku pomyślcie jaki dodatkowy stres przechodzą Wasze koleżanki poza granicami Polski. Co więc zabrać do szpitala w UK?Torby nie walizki

Przede wszystkim 3 torby. Dla siebie, dla dziecka i dla taty (lub innego członka rodziny, który będzie Wam towarzyszył podczas porodu – poród rodzinny oznacza, że może Wam towarzyszyć dowolna osoba, niekoniecznie z rodziny. Trochę inaczej niż w Polsce, prawda?).

Dlaczego nie jedna torba?

Będzie Wam łatwiej znaleźć różne rzeczy potrzebne w różnych odstępach czasu. Torba dla osoby towarzyszącej może być też pomocna w zabraniu rzeczy, które Wam już nie będą potrzebne. Miejsca jest niewiele, jest to szpital nie hotel i choć niektóre mamy mogą polecać Wam walizki osobiście uważam, ze nie jest to najlepszy pomysł.

Co powinno znaleźć się w torbie przyszłego taty możecie przeczytać tutaj

Dzień czy tydzień

Choć w UK starają się wypuszczać do domu jak najszybciej (co jest jednym z mierzonych tam wskaźników) to nastawcie się, że poleżycie dobę. Tylko dobę? Jak wszystko jest OK to naprawdę nikt nie będzie Was trzymał. Ile rzeczy będzie potrzebować przez 24 godziny?

Jeśli jednak macie medyczne lub osobiste przekonania do cesarskiego cięcia (ilość ich jest również mierzona) lub świadome potencjalnych komplikacji to spakujcie się na 48/72 godziny.

Ubrania

Coś luźnego i wygodnego na czas porodu, w czym będziecie mogły swobodnie chodzić po korytarzu jak i rodzić. Do tego jakąś bluzę, sweter lub podomkę coś co będziecie mogły narzucić na siebie jakby zrobiło zimno. Po porodzie będziecie potrzebowały kolejnej zmiany ubrań. Jeśli zamierzacie karmić piersią, najlepiej coś rozpinanego i miłego w dotyku. Do tego odpowiednia bielizna (stanik przystosowany do karmienia). Zapas majtek jednorazowych (Disposable knickers) – do kupienia w każdym chemicznym lub w aptece. Skarpetki, kapcie i najważniejsze – wygodne, luźne ubranie na wyjście ze szpitala. Nawet księżna Kate po porodach ubrana była w luźne sukienki. Dla Was na plus jest to, że nie musicie wyjść w pełnym makijażu i w szpilkach.

ubranie na poród w UK

Coś dla duszy

Muzyka, którą lubicie słuchać. Ulubiona książka, gazeta. Maskotka, ulubiona poduszka, czyli coś co pozwoli Wam choć na chwilę poczuć się lepiej i bardziej komfortowo. Telefon warto mieć naładowany, jeśli nie będziecie mogli wytrzymać tych kilkanaście godzin bez niego i powiadamiania całego świata o Waszym wielkim szczęściu. Nie zapomnijcie ładowarki.

Coś dla ciała

Poród jest gorszym wysiłkiem niż maraton i do tego będzie boleć. Dostaniecie leki, nie trzeba ich zabierać. Jednak warto zabrać coś do kąpieli pod prysznicem. Standardowe przybory toaletowe (szczoteczka, pasta, szczotka do włosów) i ręcznik – najlepiej ciemny. Przydać się też może balsam do ust – temperatura na sali jest dostosowana pod noworodki, czyli jest bardzo ciepło (jak na angielskie warunki).

Maternity pads to takie specjalne podpaski, duże i niewygodne ale idealne na czas po porodzie. Musicie je kupić (2 opakowania powinny wystarczyć).

Breast pads z kolei będą pomocne w chronieniu stanika przed samoczynnie wypływającym mlekiem. Podobnie jak maternity pads są dokupienia w każdym większym chemicznym czy aptece.

Krem na brodawki – niezbędny jeśli zamierzacie karmić piersią.

Jeśli macie problem z zaśnięciem warto zabrać zatyczki do uszu. Nie martwcie się, swoje dziecko na pewno usłyszycie. Będzie spało obok Was cały czas.

Plan porodu (birth plan) i kartę ciąży (dokumentację medyczną) maternity notes.

Plan porodu – jest to lista, którą powinna przedyskutować z Wami położna. Jeśli się tak nie stało miejcie ją przygotowaną i podzielcie się z nią z położną, która będzie Wam towarzyszyć. Co jest na takiej liście – są to Wasze decyzje, co do preferowanego rodzaju i miejsca porodu, metod i środków znieczulających i traktowania noworodka po porodzie (na przykład kto przecina pępowinę).

Warto też mieć tłumaczenie podstawowych terminów medycznych, części ciała i rodzaju samopoczucia.

Maternity notes to teczka, która założy Nam nasza położna. Niestety jest ona zabierana w szpitalu a szkoda bo to miła pamiątka.

Coś dla żołądka

Po przejściach związanych z porodem zasługujecie nie tylko na tytuł najlepszej mamy na świecie ale także na coś dobrego. Angielskie szpitale karmią dobrze. Wybrać będziecie mogły obiad, zupę i deser z menu. Jednak warto mieć jakaś ulubioną przekąskę. W UK dbają też o to by pić dużą ilość wody, nie musicie więc ciągnąć ze sobą dodatkowych butelek.

Zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter. Nie wysyłamy żadnego spamu, tylko raz w tygodniu powiadamiamy o nowościach na blogu.

Zapisz się na darmowy Newsletter

Praktyczne pomysły, rady i inspiracje dla rodziców raz w tygodniu prosto na Twoją skrzynkę email.
Email
Imię
Żadnego spamu tylko informacje o nowych wpisach

Darmowy Newsletter

Praktyczne pomysły, rady i inspiracje dla rodziców raz w tygodniu prosto na Twoją skrzynkę email.

Email
Imię
Żadnego spamu tylko informacje o nowych wpisach