Jeśli macie ten luksus posiadania wolnego pokoju, w którym zamieszka niedługo Wasze niemowlę, to jednym z projektów, który będzie wymagał Waszej dużej decyzyjności, będzie jak go urządzić. Podobno kobiety w ciąży nie mają problemów z podejmowaniem decyzji, o czym przekonał się już niejeden tato. Niestety wiąże się to także ze zmianami decyzji, z czego tatusiowe niekoniecznie są zawsze zadowoleni. Oj mieliśmy z Panem B kilka(naście) interesujących dyskusji.


By oszczędzić Wam tych trudnych dyskusji i uniknąć dodatkowego stresu a także (a właściwie przede wszystkim), by urządzić ładny i funkcjonalny pokój dla noworodka postanowiłam w końcu napisać ten post. Liczę na to, że Pan B go nie poprzestawia.

1. Magiczny trójkąt

Podobnie jak w urządzaniu kuchni, króluje magiczny trójkąt (jeśli się z nim nie spotkaliście, już Wam tłumaczę – lodówka, kuchenka, zlew), podobnie w urządzaniu pokoju noworodka czy niemowlaka również ważne jest ustawienie 3 mebli – Przewijak, miejsce do spania (łóżeczko, kołyska, kosz), komoda/szafa z ubraniami. To gdzie i jak będą ustawione te meble będzie warunkowało zarówno funkcjonalność jak i wrażenia estetyczne. Są to zazwyczaj 3 największe i najbardziej potrzebne rzeczy. Tutaj też powstaje najwięcej dylematów. Jeśli Wasze niemowlę czy noworodek będzie spał z Wami w sypialni (nawet jeśli to będzie jego własne łóżeczko/kołyska/kosz) to zastanówcie się gdzie będziecie je przewijać w nocy i gdzie wtedy będą ubranka.

2. Miejsce do przewijania

Właściwie podejść może być kilka. Na początek przewijak zakładany na łóżeczko. Oszczędzi Nam miejsca. Jednak nie jest to rozwiązanie na cały okres niemowlęcy.
Specjalna komoda, to dodatkowy mebel w pokoju. Jej wysokość i dodatkowe zabezpieczenia po bokach są dodatkowym ułatwieniem, jednak jeśli nasze dziecko wyrośnie z przewijania to taki mebel przestaje Nam pasować.
Równie dobrze możemy wykorzystać zwyczajną komodę czy stolik i zainwestować w bardziej profesjonalny przewijak (taki z wysokimi bokami), który bardzo bardzo polecam. Można też przewijak położyć na podłogę. Nie jest to może najbardziej wygodne rozwiązanie ale za to bardzo bezpieczne.

3. Miejsce do spania

Kosz, kołyska czy łóżeczko. Bez względu na to co wybierzecie ważne jest jego ustawienie.

Ustawcie je tak, by nie padały na nie bezpośrednio promienie słoneczne, z daleka od grzejnika, okna, lamp stojących czy mebli/półek, na które nasze dziecko będzie już wkrótce próbowało się wspiąć. Jeśli weźmiecie to wszystko pod uwagę to może się okazać, że łóżeczko może stać tylko w jednym miejscu.

4. Miejsce na ubrania

Zaczęło się od komody. Jeśli nie macie na niej przewijaka to warto ją umieścić w bliskiej jego odległości. Lepiej obok niż naprzeciwko. W komodzie na początku udało Nam się zmieścić wszystko. Kosmetyki, pieluszki, ubrania, pościel i zabawki (te jeszcze nieużywane). Noworodek bardzo szybko rośnie i wkrótce jego ubranka nie mieściły się już w jednej szufladzie. Gdy doszły do tego kombinezony, kurtki i trochę grubszych rzeczy, zaczęło brakować Nam miejsca. Komoda jednak jest super i wolę ja od regału z półkami. Można ją łatwo przeorganizować , a jak niemowlę odkryje możliwość wyciągania z niej rzeczy, po prostu wszystko wrzuca się do środka i po kłopocie.
Szafę dostaliśmy w prezencie. Jak to z prezentami bywa, niekoniecznie są trafione. W naszym pokoju było dosłownie tylko jedno miejsce, w którym mogła ona stanąć. Choć to dziecięca szafa (nie tak duża jak standardowa szafa) to jednak jest dość pojemnym meblem. Mieści się w niej zapas ubranek na kolejne miesiące a także to, co jest do oddania. Chociaż znam mamy, które mają tylko i wyłącznie szafę i w niej trzymają wszystko, to jakoś nie potrafię siebie odnaleźć w takiej aranżacji.

fotel dla rodzica w pokoju niemowlaka

5. Fotel dla rodzica

Jest to najważniejsze miejsce dla Was. Miejsce, które pozwoli Wam na chwilę usiąść, często z dzieckiem na rękach. Miejsce karmienia, usypiania, czy zwyczajnej bliskości. Musi być wygodne i po prostu musi być w pokoju dziecka. Fotel może zastąpić kanapa.

Zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter. Nie wysyłamy żadnego spamu, tylko raz w tygodniu powiadamiamy o nowościach na blogu.

Zapisz się na darmowy Newsletter

Praktyczne pomysły, rady i inspiracje dla rodziców raz w tygodniu prosto na Twoją skrzynkę email.
Email
Imię
Żadnego spamu tylko informacje o nowych wpisach

Darmowy Newsletter

Praktyczne pomysły, rady i inspiracje dla rodziców raz w tygodniu prosto na Twoją skrzynkę email.

Email
Imię
Żadnego spamu tylko informacje o nowych wpisach