Nie ma nic piękniejszego niż patrzenie na spokojnie śpiące dziecko. Prawda? Tylko czasem droga do łóżeczka wydaje się być taka bardzo długa i burzliwa. Czasem trudy podróży sprawiają, że sami na jej końcu padamy na nos. Wydaje się to być całkiem prostą czynnością, wystarczy zamknąć oczy, prawda? Jednak nie zawsze to działa. Czasem wydaje mi się, że dzieci są rozpędzone jak porsche na autostradzie i tak jadąc na 6-stym biegu nie zamierzają wyhamować w ciągu sekundy i po prostu wyłączyć silnik. Potrzebne jest do tego kilka kroków, jak powolna droga hamowania, która bezpiecznie doprowadzi je do celu – do podusi. Nie mam na to magicznych sposobów, jednak jest kilka rzeczy, które wydają się pomagać. Czy chcecie je poznać?1. Kąpiel

Skoro my dorośli potrafimy się zrelaksować podczas kąpieli to dlaczego tego samego nie zaproponować dzieciom? Nachlapią? Szkoda wody na codziennie kąpiele? Nie chce nam się spędzać wieczoru w łazience (straszy kupa prania na pralce …) Wymówki zawsze się znajdą. Jednak ja lubię ten element wieczornej rutyny. To jest czas nie tylko na zabawę w wodzie i doprowadzanie dzieci do względnej czystości. To także czas na rozmowę, śpiewanie piosenek czy poznawanie różnych zapachów czy kolorów. Choć każde z dzieci woli inny płyn… to Pan gąbka i Pani gąbka zmywa wszystkie problemy i troski a od tego krótka droga do zasypiania.

2. Gra w podróż do łóżka

Droga do łóżka potrafi być długa i kręta, ale co to dla małych podróżników. Za przejście każdego etapu nagrodą jest super naklejka, plus szansa na przepiękny sen. Wystarczy wydrukować dać dzieciom do kolorowania a później zostaje tylko znalezienie odpowiedniej ilości naklejek i gotowi, do spania, start.

gra w zasypianie

3. Magiczny napój

Czy znacie historie Króliczka Piotrusia autorki Beatrix Potter? Jeśli nie to nie wiecie, że mama króliczka dawała mu ciepłej, rumiankowej herbaty, gdy było mu smutno lub gdy był bardzo zmęczony. Taki magiczny napój nie musi być herbatą. Do pewnego wieku jest to mleko, później może być to woda, kawa zbożowa, choć może niekoniecznie słodkie kakao. Twój mały króliczek również może pokochać tą wieczorną rutynę a jeśli jeszcze dodamy to tego kubeczek np z sową która będzie czuwać w nocy, czy może być mniej jasny przekaz, że pora spać?

napoj na dobranoc

4. Uwaga potwory

Mamo, nie chce spać bo przyjdzie potwór? Znacie to? Na takie potwory mam dwa sposoby. Każdy działa na inne dzieci. Pierwszy sposób to sprej. Dowolna butelka ze spryskiwaczem wypełniona magiczną wodą. Spryskiwanie jest obowiązkowe przed pójściem spać. Kolejnym sposobem jest magiczny potwór, który jest super bohaterem i zjada wszystkie inne potwory. Wystarczy postawić go w okolicy łóżeczka i kolejny problem wieczorny zostaje rozwiązany.

potwory

5. Piżama party

Piżama….hmmm. Niektóre dzieci nie mają większych problemów z piżamami a niektóre są jak połączenie Harryego Houdini i huraganu. Jednak by nie straszyć przed snem, najważniejszym jest by ta piżama była, to także element rutyny. Wyprawę po piżamy organizujemy mniej więcej dwa razy w roku. Obowiązkowym jest by każdy w rodzinie kupił sobie piżamę. To także zobowiązuje, bo jeśli się już wybrało, to trzeba w niej spać (lub w tej ulubionej, starej, której rękawy są za krótkie a nogawki sięgają do połowy łydek).

Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które magicznie w nocy ściąga piżamę (a często też pieluchę), czyli jest małym Houdini pomóc może piżama-kombinezon zapinana na przykład na guziki lub na zamek. Znam też przypadki kiedy to mamy zakładały takie zwyczajne kombinezony/pajacyki tyłem na przód. Podobno można takie kupić, ale nie wpadło mi to w oczy. Pora nałożyć piżamkę i spać….

piżama party

Słodkich snów.

Zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter. Nie wysyłamy żadnego spamu, tylko raz w tygodniu powiadamiamy o nowościach na blogu.

Zapisz się na darmowy Newsletter

Praktyczne pomysły, rady i inspiracje dla rodziców raz w tygodniu prosto na Twoją skrzynkę email.
Email
Imię
Żadnego spamu tylko informacje o nowych wpisach

Darmowy Newsletter

Praktyczne pomysły, rady i inspiracje dla rodziców raz w tygodniu prosto na Twoją skrzynkę email.

Email
Imię
Żadnego spamu tylko informacje o nowych wpisach