„Dzień kobiet, dzień kobiet niech każdy się dowie, że dzisiaj jest święto dziewczynek!” Pamiętam tą piosenkę z przedszkola. Pamiętam też laurki, kwiaty i jakąś podniosłość i wesołość tego święta. Czasy się jednak zmieniły i choć kobiety mają coraz więcej praw i udogodnień (np. zmywarka, której nie miały nasze mamy, czy pralka, których raczej nie miały nasze babcie) to mimo wszystko mają też coraz więcej na głowie i coraz więcej dylematów i rozterek. Rokrocznie słyszę też coraz więcej wymówek dlaczego kobiety nie powinny obchodzić tego dnia i z tego właśnie powodu jest ten post.1. Nie dam kwiatka, bo to komunistyczne święto

Komuny już nie ma, choć niejeden powie „komuno wróć”. Tylko że Dzień Kobiet to nie komunistyczne święto! Zostało wprowadzone na świecie już w 1910 roku przez Międzynarodówkę Socjalistyczną, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet, a także jako okazja do krzewienia idei praw kobiet. Nie było to tak dawno temu a mimo to, obecność kobiet na przykład w parlamencie była czymś niespotykanym. W 1911 Dzień Kobiet obchodzono między innymi w Szwajcarii czy Dani, gdzie domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. Walkę podejmowały głównie sufrażystki – wyzwolone, silne kobiety, które szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Anglii walczyły o zmianę praw wyborczych i obywatelskich. Interesującą historię tych kobiet opowiada film ”Sufrażystki” z 2015 roku w reżyserii Sarah Gavron. Film gorąco polecam.

Dzień Kobiet Goździki

2. Dzień Kobiet to polski wymysł

Niestety nie jest to tylko polskie święto. Dzień kobiet jest celebrowany podobnie w wielu krajach. Nie tylko polski mężczyzna obdarowuje kobiety kwiatami i drobnymi podarunkami. Jest to najbardziej popularna forma wyrażenia wdzięczności i szacunku w większości krajów. Jednak jak zawsze są wyjątki i w niektórych krajach, jak na przykład w Rumunii dzień kobiet jest równoważny z dniem matki. Prezenty tego dnia dzieci wręczają zarówno mamom jak i babciom. We Włoszech kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Czekolada z kolei jest najczęstszym prezentem w Rosji. Także Panowie nie jesteście w swoich zaszczytach ( a jakże!) odosobnieni.

Dzień Kobiet Kwiatek Na Prezent

3. To wszystko to jakaś nowo moda

Nie jest to nowe święto. Najprawdopodobniej Dzień Kobiet zawdzięcza swoje korzenie rzymskiemu świętu obchodzonego przez zamężne kobiety zwane matronami. Matronalia obchodzone były w pierwszym tygodniu marca. W tym dniu kobiety składały bogini Junonie w ofierze kwiaty i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim. Kobiety otrzymywały też drobne prezenty od swoich mężczyzn.

Dzień Kobiet Pończochy

4. Dzień Kobiet w PRL bo w PRL to przynajmniej wiadomo było co kupić

 

Dzień Kobiet w PRL

Teraz w sumie też wiadomo. Kwiaty czy czekoladki(te z prawdziwego kakao, a nie wyrób czekoladopodobny) dostępne są praktycznie wszędzie i to bez kilometrowych kolejek. W PRL z okazji Dnia Kobiet kupowano nie tylko goździki czy rajstopy. Bardzo chciałabym się dowiedzieć dlaczego goździki ale nie mogłam nic na ten temat znaleźć. Nie będę poprzestawać na szukaniu i kiedyś się z Wami chętnie podzielę historią goździka w Polsce. Tymczasem wracając do PRL, z okazji Dnia Kobiet zakłady wypuszczały nowe serie odkurzaczy, które nie warczały i były podobno bardzo twarzowe. Nagle pojawiały się też w sklepach towary deficytowe jak mydło, ręczniki czy kawa. Zakłady pracy także obdarowywały swoje (wyjątkowo w ten dzień) doceniane pracownice. Wzniosłość dnia podkreślały hasła jak „Tysiące kobiet stają w szeregach przodowników pracy”, czy „Kobiety uczczą swoje święto wzmożonym współzawodnictwem pracy”.

Naprawdę warto pooglądać sobie kroniki filmowe z tego okresu:

Także kobiety na traktory albo jak kto woli do klawiatur.

5. Nigdzie prócz Polski i krajów byłego Związku Radzieckiego nie obchodzi się tego święta

Dzień Kobiet w Innych Krajach Świata

Niedawno trafiłam całkiem przypadkiem na poniższą stronę gdzie można znaleźć różne aktywności odbywające się z okazji Dnia Kobiet na całym świecie. Mi najbardziej do gustu przypadł Festiwal Kobiet Świata odbywający się w Londynie.

Podoba mi się to, że do tematów podchodzi się dwojako: poważnie i żartobliwie a wybór jest naprawdę duży. Dzień Kobiet jest świetną okazją do pokazania problemów kobiet i dziewczyn i szukania tych przeszkód, które w największym stopniu ograniczają Nasz potencjał. Jest to też okazja do posłuchania wybitnych liderów, działaczy, pionierów i innowatorów i ich opinii na temat ciała, ducha, płci, roli kobiet w biznesie czy tak poważnych problemów jak uchodźcy, niepełnosprawność, równe traktowanie kobiet czy opieka nad dziećmi.

A Ty jak zamierzasz świętować tegoroczny dzień kobiet?

Gdybyś przypadkiem potrzebował gotowego wierszyka na dzień kobiet to sprawdź nasze propozycje tutaj: „Gotowe wierszyki na dzień kobiet”

Zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter. Nie wysyłamy żadnego spamu, tylko raz w tygodniu powiadamiamy o nowościach na blogu.

Zapisz się na darmowy Newsletter

Praktyczne pomysły, rady i inspiracje dla rodziców raz w tygodniu prosto na Twoją skrzynkę email.
Email
Imię
Żadnego spamu tylko informacje o nowych wpisach

Darmowy Newsletter

Praktyczne pomysły, rady i inspiracje dla rodziców raz w tygodniu prosto na Twoją skrzynkę email.

Email
Imię
Żadnego spamu tylko informacje o nowych wpisach